Świadomość użytkowników sieci jest coraz wyższa, zwłaszcza korzystających z bankowości elektronicznej, usług e-commerce czy instalatorów gier online. Osoby, korzystający ze stron internetowych, chcą mieć pewności, że strony na które wchodzą są bezpiecznie, a ich dane nie trafią w niepowołane ręce. Jak zatem sprawdzić, czy dana strona www jest bezpieczna?

Jak działa bezpieczna strona www?

Aby chronić dane użytkowników internetu, najczęściej szyfruje się połączenia na linii użytkownik-serwer. Strony www nieszyfrujące połączeń, przesyłają informacje między użytkownikiem a serwem w tzw. otwartym tekście, a to oznacza, że mogą one zostać przechwycone przez podmioty trzecie i to bez większego problemu. Zaradzić temu mogą protokoły SSL, które kompleksowo szyfrują komunikację, uniemożliwiając w ten sposób odczyt danych osobom niepowołanym. Przyjrzyjmy się, więc bliżej certyfikatom SSL.

Certyfikaty SSL – co to takiego?

Certyfikaty SSL (Secure Socket Layer) służą do szyfrowania i zabezpieczania danych przesyłanych między użytkownikiem a serwerem. Jeśli strona nie posiada protokołu szyfrującego https to dane te mogą być w łatwy sposób przechwycone przez hakerów. A zatem takie narzędzie jak SSL zabezpiecza transmitowane dane oraz uniemożliwia ich przechwycenia i modyfikację.

Http – „strona niebezpieczna” – co to znaczy?

Od 2017 roku google.com (a zanim poszły inne wyszukiwarki) oznacza strony http jako „niebezpieczne”, co zresztą skutecznie odstrasza użytkowników internetu. Otóż strony posiadające certyfikaty zabezpieczające SSL mają przedrostek https i zieloną kłódkę, znajdującą się po lewej stronie paska adresu. Po najechaniu na nią wyświetli się komunikat, że strona ta jest bezpieczna.

Protokół https – szereg korzyści

Wyświetlający się komunikat o niebezpiecznej stronie (w przypadku braku certyfikatów SSL), sugerujący zamkniecie okna, skutecznie odstrasza internautów, dlatego wielu właścicieli stron www zabezpieczana swoje witryny, poprzez instalowanie certyfikatów SSL. Poza tym https daje szereg korzyści:

  • szyfruje i chroni dane wrażliwe użytkowników sieci, dając im tym samym poczucie bezpieczeństwa,
  • potwierdza wiarygodność danej strony i wpływa na prestiż marki czy firmy,
  • bezpieczne strony są „faworyzowane” przez wyszukiwarkę Google – przy pozycjonowaniu wyników wyszukiwania są one wyżej indeksowane.

Aktualizacja zabezpieczenia – o tym warto pamiętać

Certyfikaty SSL skutecznie zabezpieczają przez atakami hakerów o ile oczywiście są aktualne. Takie certyfikaty instalowane się na jakiś czas, a przed jego upływem należy je zaktualizować. To właśnie przez brak aktualizacji najczęściej dochodzi do zawirusowania naszych komputerów i skutecznego wycieku danych.

Dzięki zaktualizowanym zabezpieczeniom strony www płynniej działają, dzięki czemu zmniejsza się czas oczekiwania. Jest to szczególnie ważne przy pobieraniu instalatorów i plików gier.

Do wyboru mamy darmowe certyfikaty SSL lub płatne – wybór najczęściej zależy od tego, w jakim celu będziemy je wykorzystywać.